Haber

Trump artık Biden’ın rakibi olmaya çok yakın

Donald Trump, ABD’de Kasım seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin lider adayı olma yarışında değerli bir zafer elde etti.

Iowa’nın ardından New Hampshire’da da eski ABD Başkanı ön seçimleri kazandı.

Oyların çoğunun sayıldığı eyalette Trump, tek rakibi olan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) eski Daimi Temsilcisi Nikki Haley’i geride bırakmayı başardı.


New Hampshire ön seçimlerinde Trump’a kaybeden Nikki Haley, destekçilerine seslendi ve yarışın henüz bitmediğini söyledi. Fotoğraf: Andrew Burke-Stevenson/Zuma/IMAGO

Haley’den yaklaşık 11 puan fazla oy alan 77 yaşındaki Trump, Kasım seçimlerinde ABD Başkanı Joe Biden’ın rakibi olma yolunda önemli bir adım daha attı.

ABD tarihinde şu ana kadar ilk iki eyaleti kazanan adaylar yarışı hiç kaybetmediler.

Ancak Trump’ın 52 yaşındaki rakibi Haley, yarışın artık bitmediğini belirtti. Haley, Demokratların da Trump’ı kendilerine rakip olarak görmek istediklerini iddia ederek, “Joe Biden’ın yenebileceği tek Cumhuriyetçinin Trump olduğunu biliyorlar.”

Biden: Rakibimin Trump olacağı açık

ABD Başkanı Biden, “Cumhuriyetçi adayın Donald Trump olacağı artık belli oldu.” Biden, açıklamasında ABD’nin demokratik değerlerinin hiçbir zaman bu kadar tehdit altında olmadığını belirterek, “Demokrasimiz. Kişisel özgürlüklerimiz. Seçme hakkından oy kullanma hakkına kadar.”

Haley’nin yarışa devam edip etmeyeceği konusunda 24 Şubat’ta Güney Carolina’da yapılacak ön seçimlerin belirleyici olacağı varsayılıyor.

Güney Carolina’da doğan Haley, daha önce iki dönem bu eyaletin valisi olarak görev yapmıştı. Ancak anketler Trump’ın bu eyalette yaklaşık 30 puan önde olduğunu gösteriyor.

New Hampshire ön seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı zafer konuşmasında Trump, Güney Carolina’da “kolay kazanabileceklerini” söyledi.

DeSantis de çekildi

5 Kasım 2024 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olmak için 14 isim yarışıyordu. Ancak geçen Pazar yarıştan çekilen isimlere Florida Valisi Ron DeSantis’in de katılmasıyla Trump ve Haley mücadelede yalnız kaldı. adaylık için. DeSantis artık çekildiği yarışta Trump’ı destekleyeceğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinin ilki geçen hafta Iowa eyaletinde yapıldı. Trump’ın yüzde 51 ile kazandığı Iowa’da DeSantis oyların yüzde 21’ini aldı. Cumhuriyetçi seçmenlerin yüzde 19’u Haley’e oy verdi.

DW,AFP/CÖ,HT

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu